הכלכלה בפורטוגל

במשך כ- 25 שנים, הייתה הכלכלה הפורטוגלית לא יציבה. המדינה נקלעה לחובות חיצוניים גבוהים, ולגירעונות פנים עמוקים. האיחוד האירופי סימן את פורטוגל, יחד עם איטליה, יוון וספרד, למדינות המתקשות להחזיר את חובן. בשנת 2011 הגיעה פורטוגל, כמעט עד פשיטת רגל.

 

מצבה הכלכלי של פורטוגל היום

כיום, חל מהפך במצבה הכלכלי של פורטוגל. המדינה הוסרה מרשימת המדינות הנמצאות בסיכון כלכלי, וממשלת פורטוגל אף בישרה, על סופו של הגרעון התקציבי. ניתוח המהפך הכלכלי מעיד, כי הצעד העיקרי שעזר במהפך זה – הוא עידוד ההגירה. פתיחת המדינה להגירה ותיירות, שהובילה גם לכניסה של משקיעים זרים למדינה, הכניסה לפורטוגל כסף זר, שהיה נחוץ לה לסגירת הגירעונות.

 

תוצאה של עבודה קשה

המפלגה הסוציאל דמוקרטית בראשות אנטוניו קוסטה, הבטיחה והצליחה לעצור את הדרדרות הכלכלה במדינה. עצירת ההידרדרות, נעשתה בעזרת חבילת חילוץ שקיבלה פורטוגל, מהבנק האירופי המרכזי וקרן המטבע הבינלאומית.

 

הממשלה החלה, בתהליך של הפיכת הערים הגדולות במדינה, למרכזי הייטק, בעזרת הקלות שונות ליזמים זרים. בעקבות ההקלות, חברות גדולות מאירופה, החלו להשקיע במדינה. לדוגמה: מרצדס, פולקסווגן וגוגל שהקימו בפורטוגל מרכזי פיתוח, וקום אל פו – חברת האופנה הישראלית, שהעבירה את חטיבת הייצור שלה לפורטוגל.

 

המהלכים של הממשלה, הביאו לתנופה במשק הפורטוגלי, וגרמו לירידה באבטלה ולזינוק בייצוא. בנוסף, ליסבון נבחרה לעיר התיירות הטובה ביותר, ורשות התיירות של המדינה זכתה להכרה עולמית.

 

הזווית הישראלית

ב- 2015 אישרה הממשלה הפורטוגלית, במסגרת המדיניות הפתוחה והפלורליסטית בה נקטה, הענקת אזרחות ודרכון לצאצאי היהודים שגורשו ממנה. צעד זה, מאפשר לישראלים רבים, שאבותיהם נולדו בפורטוגל ואף בספרד או תורכיה, להגיש בקשה לקבלת דרכון פורטוגלי, בקלות יחסית.

 

הבקשה להוצאת דרכון פורטוגלי

תהליך הגשת הבקשה להוצאת דרכון פורטוגלי, פשוט יחסית, וניתן להגשה עצמאית או בעזרת עורכי דין המתמחים בכך. התהליך מורכב משני שלבים מרכזיים. השלב הראשון הוא, הכרה על ידי הקהילה היהודית בכך שאתם צאצאים למגורשי ספרד, בעזרת בדיקת שם המשפחה שלכם. השלב השני, הוא הגשת התיק לרשויות המקומיות בפורטוגל.

 

היתרונות בהוצאת דרכון פורטוגלי

הדרכון הפורטוגלי מאפשר להנות מאזרחות פורטוגלית ואירופאית. בעלי דרכון זה, יכולים לגור, לעבוד, לפתוח עסק ואף ללמוד, בכל אחת ממדינות האיחוד. הלימודים האקדמיים בחלק ממדינות האיחוד מסובסדים, ואף ניתנים בחינם. הדרכון האירופי מאפשר גם מעבר, למדינות שהדרכון הישראלי מוגבל אליהן, לדוגמה: אינדונזיה או באלי. קבלת האזרחות הפורטוגלית מאפשרת הוצאת דרכון פורטוגלי גם לילדיכם.

 

לסכום

בעזרת מספר צעדים, של עידוד ההגירה והתיירות, ופתיחתה למשקיעים זרים, הצליחה הממשלה הפורטוגלית, להוציא את פורטוגל, מהמשבר הכלכלי העמוק אליו נקלעה. עידוד ההגירה, מתבטא גם, באפשרות שניתנה לישראלים, צאצאי היהודים מגורשי ספרד, להוציא דרכון פורטוגלי. דרכון זה, מאפשר לישראלים רבים, להנות מהיתרונות הרבים, שיש לאזרחות פורטוגלית ואירופאית.

שיתוף מאמר:

מאמרים נוספים

מסלולי טיול בפורטוגל

פורטוגל ממוקמת בפינה הדרום מזרחית, של חצי האי האיברי, שצד אחד שלו הוא האוקיינוס האטלנטי, ובצד השני נמצאת ספרד. פורטוגל מסתמנת בשנים האחרונות, כיעד תיירותי

המשך קריאה »

יינות ויקבים בפורטוגל

  נוסעים לפורטוגל? אתם חייבים לבקר ביקבים מובחרים ולטעום מהיין האיכותי שיש לפורטוגל להציע!   יינות ויקבים בפורטוגל ביקור בפורטוגל חייב לכלול גם סיור ביקבים

המשך קריאה »

לימוד פורטוגזית

השפה הפורטוגזית הינה אחת השפות המיוחדות ביותר "בניגונן" בעולם. השפה הפורטוגזית הינה שפה המדוברת אצל למעלה מ- 250 מיליון איש. היא השפה הרשמית בברזיל (מעל

המשך קריאה »
דילוג לתוכן